- Przygotowanie finansowe
- Szkoła rodzenia
- Łamliwe paznokcie - jak o nie dbać?
- Naprotechnologia-nowy sposób pomocy dla...
- Rozstępom mówimy NIE!
W drugim miesiącu życia Twoje dziecko przestaje być noworodkiem i wkracza w okres niemowlęcy. Jest to dla niego okres szybkiego wzrostu, w którym staje się coraz silniejsze, bardziej przewidywalne i świadome. Także Tobie, droga Mamo, ostatni miesiąc pozwolił oswoić się z maleństwem, dzięki czemu czujesz się dużo pewniej w nowej roli.
SEN
W drugim miesiącu życia okresy czuwania maluszka stają się dłuższe, jednak sen nadal pozostaje jego głównym zajęciem. Może zacząć przesypiać dłuższe okresy w nocy.
WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ
Dziecko jest bardziej aktywne, zaczyna śledzić twarze wzrokiem i odwracać się w stronę z której dochodzą dźwięki. Potrafi skupić przez chwilę wzrok na czyjejś twarz, zwraca też większą uwagę na kolorowe zabawki. Chętnie obserwuje karuzele i zabawki wiszące w pobliżu.
Zaczyna rozróżniać głosy, kojąco działa spokojny głos mamy. Potrafi również wydawać odgłosy- do krzyku dochodzi teraz gaworzenie.
Maluch potrafi już odróżniać ludzi, którym ufa, od obcych. Identyfikuje rodziców po twarzach, czuje dłonie, które go codziennie głaszczą oraz pamięta zapach rodziców.
UŚMIECH
Ok. 6 tygodnia zaczyna się uśmiechać w odpowiedzi na Twój uśmiech. To bardzo ważny moment również dlatego, że maluszek nawiązuje z Tobą świadomy kontakt.
PŁACZ
Wciąż często płacze, zwłaszcza w przypadku głodu lub mokrej pieluchy.
SIŁA
Maluszek staje się coraz bardziej aktywny. Mięśnie stają się silniejsze. Potrafi ono nieco dłużej unosić głowę. Gdy jest czymś zafascynowane macha rączkami i nóżkami. Dłonie najczęściej są zaciśnięte w piąstki. Żywiołowe ruchy rączek nie są jeszcze skoordynowane.
SKOK ROZWOJOWY
Około 5-6 tygodnia życia u maluszka wystąpi tzw. skok rozwojowy. Malec będzie zapewne miał większy apetyt, będzie bardziej lękliwy, wyostrzą mu się zmysły i wzrośnie świadomość dotyku i zapachu.
CO JUŻ POTRAFIĘ:
Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Opisany rozwój może się różnić od rozwoju Twojego dziecka, który może przebiegać szybciej lub wolniej.