- Łamliwe paznokcie - jak o nie dbać?
- Nietrzymanie moczu
- Szkoła rodzenia
- Naturalne metody regulacji poczęć
- Jak to jest z tą płodnością
Choroba dziecka to dla rodziców największy koszmar. Sama wizyta u lekarza jest stresem, który chcielibyśmy w pełni ominąć. Niestety, nie zawsze mamy na to wpływ. Grypa, przeziębienie, ząbkowanie, ból spowodowany stłuczeniem. Czy wiemy, jak bezpiecznie stosować leki u dziecka? Czy wiemy, co można podać w razie gorączki u malucha? Czy mamy w apteczce leki, które są niezbędne, jeśli chodzi o nagłe przypadki chorób u naszych dzieci?
Żadne leki nie działają na organizm pozytywnie. Są jedynie rozwiązaniem, dzięki któremu można szybciej poradzić sobie z chorobą, z daną przypadłością, czy z bólem. Chcąc podać dziecku lek bez konsultacji z lekarzem, (czego nie powinniśmy w przypadku dzieci robić) należy wybierać jedynie leki bez recepty, które sprawdzają się przy danych dolegliwościach. Nadrzędną kwestią, na jaką w takich przypadkach należy zwrócić uwagę, jest przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania i podawanie takiej ilości leków, jaka dla danego wieku dziecka jest dozwolona.
Chcąc bezpiecznie podać dziecku lek w nagłych przypadkach, każdy z nas musi stosować się do poniższych zasad:
Organizm dziecka znacząco różni się od organizmu osoby dorosłej. Chcąc więc rozpocząć leczenie niewymagające interwencji lekarza, musimy wiedzieć jak postępować, by nie wyrządzić maleństwu krzywdy. Dziecko ma mniejszą masę i mniejszą powierzchnię ciała. Nie wszystkie jego układy enzymatyczne są rozwinięte, a układ odpornościowy nie funkcjonuje jeszcze tak, jak powinien. Należy więc podając leki bez recepty, dawać je w większych odstępach czasowych, jak również i w mniejszej ilości, niż zalecana.
Gorączka u dziecka. Jak z nią walczyć?
Najczęściej pojawiającym się problemem u maluchów jest gorączka, a więc stan, w którym ciepłota ciała wynosi powyżej 38ºC mierzona w odbycie, 37,8ºC w jamie ustnej i 37,2ºC w dole pachowym. Co więc podawać?
Najlepszym rozwiązaniem jest paracetamol, który podajemy dzieciom powyżej trzeciego miesiąca życia. Można zakupić go w postaci syropu, tabletek, czy czopków. Innymi rozwiązaniami jest ibuprofen, z grupy leków przeciwzapalnych, podawanych również od trzeciego miesiąca życia.
Kaszel
Pojawiający się u dziecka kaszel, zazwyczaj jest początkiem pojawiającego się przeziębienia. Początkowo nie musimy wybierać się do lekarza, a jedynie postawić na leki bez recepty, które pomoże nam wybrać farmaceuta. Najważniejsze, to umieć określić, czy jest to ,,kaszel mokry”, czy też ,,kaszel suchy”. Ten pierwszy leczony jest lekami wykrztuśnymi, które mają za zadanie rozrzedzić wydzielinę i ułatwić wykrztuszanie. Drugi kaszel leczony jest lekami przeciwkaszlowymi.
Co w przypadku kaszlu podawać?
Na pewno u maluchów najlepiej dobierać leki, które zawierają naturalne substancje roślinne, ale może to być również ambrosol, gwajakol, czy chociażby bromoheksyna przy kaszlu mokrym.
Rzeczą nadrzędną jest zwrócenie uwagi, czy podawane przez nas leki nie zawierają alkoholu i innych niebezpiecznych dla maluchów substancji.
Przy podawaniu dziecku leków bez konsultacji z lekarzem, musimy być pewni, że nasz maluszek taki lek może otrzymać. W każdym przypadku niebywale ważnym elementem jest przeczytanie ulotki i stosowanie leku według zaleceń producenta. Pamiętajmy, że mały organizm naszego dziecka, wymaga dokładnego podania danej ilości leku. Nawet najmniejszy jej nadmiar, może spowodować przedawkowanie i poważne dla zdrowia i życia konsekwencje. W naszej domowej apteczce nie może zabraknąć leków przeciwgorączkowych, leków na kaszel, wapna na uczulenia i temu podobnych specyfików, których obecność w domu jest priorytetem.