MAMA
TWOJE CIAŁO
Twój brzuszek zaczyna się zaokrąglać. Mimo, że inni mogą go jeszcze nie dostrzegać, Ty widzisz, jak bardzo się zmieniasz. Twoje ubrania zaczynają być już delikatnie obcisłe, więc niedługo czas na wymianę garderoby :)
Hormony dają o sobie znać, nie tylko przy wyglądzie włosów.Roztargnienie i zapominalstwo w ciąży to bardzo normalna sprawa. Jest to przejściowe zjawisko spowodowane zmianami hormonalnymi. Nie ma co się tym przejmować, a aby ułatwić życie sobie i innym polecamy zapisywanie sobie wszystkich ważnych spraw na karteczkach.
PRACA
Kiedy jest odpowiedni moment, aby poinformować szefa o swojej ciąży?
Nie ma żelaznej reguły odpowiadającej na to pytanie. To Ty najlepiej wiesz kiedy powinnaś to zrobić.
Nie zwlekaj jednak zbyt długo. Przygotuj się do tej rozmowy, znajdź dogodną chwilę. Powiedz w którym jesteś miesiącu i kiedy jest spodziewany termin porodu oraz czy zamierzasz korzystać z urlopu wychowawczego.
Uprzedź o możliwym pójściu na zwolnienie lekarskie (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem) lub jeśli czujesz się dobrze, że planujesz pracować nadal.
ODŻYWIANIE
Co warto pić w ciąży?
Najzdrowsza jest niegazowana woda mineralna.
Jeśli masz skłonności lub problemy z kamieniami czy piaskiem w nerkach nie pij wód wysoko zmineralizowanych, by nie pogarszać swego stanu zdrowia poprzez nowe złogi.
Również soki owocowe i warzywne, herbatki owocowe i ziołowe, herbata czarna w niezbyt mocnej wersji i nie dużych ilościach.
Kolorowe napoje gazowane typu cola i inne nie są zakazane, ale wypadałoby je mocno ograniczyć lub spożywać tylko okazjonalnie. Zawierają sporo cukru a także kofeiny – nic dobrego dla maluszka z tego nie będzie.
Wracając do soków warto wybierać te niedosładzane, nadmiar ukrytych kalorii nie jest potrzebny, ani zdrowy.
TWOJE DZIECKO
ROZWÓJ
Dziecko, mimo że ukształtowane, nie mogłoby przeżyć poza macicą.
Jego płuca nie są jeszcze wystarczająco dojrzałe.
Szyja nabiera mocy i malec może kręcić główką.
Oczy przesuwają się w stronę nosa, a uszy na boki czaszki.
Na tym etapie dziecko rozróżnia dźwięki, ale raczej poprzez odbieranie drgań przez skórę, bowiem uszy w pełni ukształtują się w ok. 24-tym tygodniu.
WYGLĄD
Główka dziecka jest nadal stosunkowo duża, szyja jest zdecydowanie lepiej wyodrębniona.
Dalej wydłużają się ręce i nogi, a na ciele płodu wyrasta delikatny meszek, tzw. lanugo.
RUCHY
Maluszek, dzięki ukształtowanej szyi, może poruszać głową w każdą stronę. Umiejętność poruszania ustami powoduje zaś przybieranie różnych wyrazów twarzy przez dziecko.